Badania termowizyjne powszechnie kojarzą się z zimą i sprawdzeniem skąd ucieka ciepło. Nic zatem dziwnego, że w okresie letnim, klienci nie poszukują usług związanych z termowizją. Okazuje się jednak, że termowizja to nie tylko lokalizacja źródeł ucieczki ciepła. Co jeszcze możemy zdiagnozować tym badaniem? W artykule prezentujemy kluczowe aspekty termowizji.
Badanie termowizyjne posiada szerokie spektrum zastosowań, mimo, że dużo trudniejsze jest jego zastosowanie w różnego rodzaju problemach. Do skutecznej termowizji niezbędny jest zatem odpowiedni sprzęt, praktyka oraz wiedza ogólnobudowlana wykonującego badanie.
Etapy skutecznej termowizji
Coraz częściej badanie termowizyjne wykorzystywane jest do lokalizacji wycieków z instalacji wodnych nie tylko ciepłej, ale i zimnej wody użytkowej. Często defekty bądź ich skutki, które są widoczne w badaniach termowizyjnych, da się wykryć nie czekając na zimę – można zrobić to także w okresie letnim. Jednakże potrzebna jest do tego wiedza i doświadczenie, ponieważ wiąże się to z bardzo indywidualnymi warunkami pomiaru.
Wykonanie badania termowizyjnego defektu zawsze powinno być poprzedzone wywiadem z klientem, dzięki czemu dowiemy się, co jest problemem i czego szukamy. Rozmowa z klientem pozwoli na stworzenie, a raczej wymuszenie odpowiednich warunków pomiarowych, na przykład: zawilgocenie na ścianie może mieć tę samą temperaturę jak sucha ściana, dlatego dopiero po odpowiednim wywiadzie możemy wiedzieć jak przygotować pomiar.
Kolejnym krokiem jest gwałtowna zmiana warunków pomiarowych poprzez dynamiczne nagrzanie lub wychłodzenie pomieszczenia. W zimie skorzystamy z ogrzewania dostępnego w lokalu, w lecie natomiast można włączyć grzejnik elektryczny lub dmuchawę. Przechłodzenie pomieszczenia można natomiast uzyskać albo przez jego przewietrzenie – w przypadku zimy, albo poprzez włączenie klimatyzacji latem.
Istota odpowiednich warunków pomiarowych
Czy latem możliwe jest sprawdzenie stanu zawilgocenia swojego domu? Jak najbardziej jest to możliwe, ponieważ tego Dlaczego wymuszanie odpowiednich warunków pomiarowych jest takie ważne? Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie z życia codziennego. Jeśli do szklanki z cienkościennego szkła nalejemy wrzątek, a następnie spróbujemy tę szklankę wziąć do rąk, to przez suchą ścierkę będziemy w stanie ją utrzymać, a przez mokrą ścierkę będzie nas parzyć, mimo, że powierzchnia może mieć podobną temperaturę. Takie zjawisko związane jest z tym, że wilgotna i sucha powierzchnia różnie reaguje na dynamikę wzrostu lub spadku temperatury.
Dlaczego warto zdecydować się na termowizję latem?
Okres lata i jesieni to dla wielu z nas czas remontów i przygotowania domu czy mieszkania do zimy. Trafna diagnoza defektów w naszych budynkach już w lecie, pozwoli nam na wcześniejsze przeprowadzenie prac remontowych. Dzięki temu, nie trzeba będzie zmagać się z nieprzyjemnymi skutkami defektów w zimie.
Na etapie budowy domu lub wykańczania mieszkania, wykorzystanie termowizji z odpowiednim wyprzedzeniem znacznie redukuje koszty potencjalnych remontów w późniejszym okresie. Należy bowiem pamiętać, że wykonanie naprawy w trakcie prac zawsze będzie tańsze aniżeli remont w budynku już oddanym do mieszkania.
Postaw na Specjalistów
Posiadanie dobrej kamery termowizyjnej nie jest gwarancją skutecznej diagnostyki problemu. Jak już wspomnieliśmy, niezbędna jest wiedza techniczna, doświadczenie operatora i jego znajomość przynajmniej podstawowych zasad i wiedzy ogólnotechnicznej w budownictwie. Wspomniane doświadczenie jest o tyle istotne, że niektóre z problemów wykrywalne są przy bardzo niskich różnicach temperatur, rzędu zaledwie kilku dziesiątych stopnia.
Dzięki temu, że działamy w grupie specjalistów i na bieżąco dzielimy się własnym doświadczeniem znamy dużo więcej przypadków zastosowania termowizji defektu latem, zimą, jesienią – innymi słowy, przez cały rok. Jesteśmy w stanie nie tylko wykryć trudne defekty, ale bardzo chętnie dzielimy się wiedzą, jak dany problem rozwiązać.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu i współpracy!