Zakup mieszkania stanowi ogromną życiową inwestycję, Jednak przed podpisaniem umowy deweloperskiej, warto zapoznać się ze szczegółami, które uchronią Cię przed popełnieniem podstawowych błędów w trakcie zakupu mieszkania. Nowe osiedle to całkiem nowe możliwości, dzięki którym znajdziesz swoje miejsce na ziemi.
Kilka słów na temat ustawy deweloperskiej
Ustawa deweloperska gwarantuje pełną ochronę Twoich środków, które przeznaczyłeś na zakup mieszkania lub domu prosto od dewelopera. Od momentu wprowadzenia jej w życie nabywca budowanego lokalu i jego wykonawca są także stronami zawieranej w obecności notariusza umowy, a ochronie podlegają prawa obu stron. Ta jedna ustawa po prostu zrewolucjonizowała rynek deweloperski, a z perspektywy czasu trudno sobie wyobrazić, że fundusze klienta i prawa własności do zakupionych mieszkań mogłyby nie podlegać prawnej ochronie. W ostatnich czasach aż nazbyt często pojawiały się informacje o nieuczciwych deweloperach, którzy namawiali klientów na zaciągnięcie kredytów mieszkaniowych na poczet przyszłego domku, czy szeregowca, a po czasie ogłaszali swoje bankructwie, jednocześnie zostawiając klientów z olbrzymimi długami.
Sytuacja odwróciła się w roku 2012, kiedy w życie weszła ustawa z dnia 16 września 2011 o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Z kolei rynek nieruchomości nieco się ucywilizował. Na dziś sytuacja wygląda tak – nawet jeśli deweloper stanie się niewypłacalny, nabywcy zbudowanych przez niego mieszkań mogą spać spokojnie. Wniesiony wkład finansowy zostaje zdeponowany na zamknięty rachunek powierniczy, dzięki czemu jest w pełni zabezpieczony. Z drugiej strony cały proces budowy mieszkań może być kontynuowany bez konieczności zawieszenia prac, o czym mowa jest w nowelizacji prawa upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego. Pieniądze chronione są na dwa główne sposoby. Pierwszy z nich przewiduje, że pieniądze, które zostają wpłacone przez nabywcę trafiają do dewelopera dopiero po zakończeniu prac budowlanych – pieniądze trafiaj ana zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Drugą opcją, znacznie mniej korzystną, jest opłacenie inwestycji w transzach po zakończeniu poszczególnych etapów budowy – pieniądze trafiają na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.
Warto również zaznaczyć, że umowa deweloperska „dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych dotychczas niewybudowanych lub będących w trakcie budowy i bez wydanego pozwolenia na ich użytkowanie”.
Zakup mieszkania od dewelopera
Wiarygodność dewelopera jest kluczową kwestią w procesie sprzedaży mieszkania z pierwotnego rynku. Pozycja deweloper musi być dobrze udokumentowana i ugruntowana, a zadowoleni klienci to doskonała wizytówka. Właśnie taką firmą, godną zaufania, która przez lata budowała najlepiej wykwalifikowany zespół, tworząc najrozmaitsze inwestycje budowlane. Dodatkowo ustawa deweloperska, która już od roku 2012 reguluje transakcje na rynku nieruchomości zapewnia przejrzystość inwestycji i zapewnia pełną gwarancję bezpieczeństwa zakupu mieszkania, które jest często jednym z największych i najważniejszych wydatkó życiowych.
Deweloper jest pośrednikiem w sprzedaży mieszkań. Oferta szeregowców od dewelopera obejmuje wysokofunkcjonalne mieszkania, z których każdy nabywca będzie w pełni zadowolony. Rynek nieruchomości na terenie Polski podlega dynamicznemu rozwojowi.
Nieruchomości w stanie deweloperskim – to nie automatyczna linia produkcyjna
Dlatego nie musisz obawiać się, że Twóje nowe lokum było wykonane szybko i bez przyłożenia się do pracy. Developer swoje budynki buduje zgodnie z przepisami, bez pośpiechu, tak aby dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości miejsca do zamieszkania.