Najczęstsze obawy przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym w Krakowie

Jakie klienci mają obawy przed zakupem nieruchomości na rynku wtórnym?

Na podstawie naszych doświadczeń i rozmów z Klientami w trakcie realizacji usług przeglądu nieruchomości na rynku wtórnym w Krakowie, możemy wskazać 10 najczęściej powtarzających się obaw, które mają kupujący mieszkania z rynku wtórnego:

1. Stan techniczny mieszkania i budynku

Obawa przed ukrytymi wadami, takimi jak wilgoć, pleśń, zły stan instalacji elektrycznej czy hydraulicznej, stare okna, zniszczone podłogi i ściany, które mogą generować wysokie i niespodziewane koszty remontu. Niesformalizowane (nielegalne) przebudowy lokalu. Braki w dokumentacji.

2. Niepewna sytuacja prawna nieruchomości

Ryzyko nieuregulowanego stanu prawnego, np. niejasności w Księdze Wieczystej, obciążenia hipoteczne, służebności, podziały, zameldowani lokatorzy, spadki lub nieujawnieni współwłaściciele, roszczenia spadkobierców w toku,

3. Ukryte długi i zobowiązania

Obawa, że mieszkanie jest zadłużone, np. zaległości wobec wspólnoty mieszkaniowej, nieopłacone rachunki, kredyty hipoteczne, postępowania wierzycieli w toku, które mogą pojawić się nawet w drodze do notariusza.

4. Brak miejsc parkingowych

Problem z dostępnością miejsc postojowych, szczególnie na starszych osiedlach, co jest istotne dla rodzin posiadających 2 samochody. Obecnie deficyt miejsc parkingowych na zamkniętych osiedlach (nie tylko w centrum)  powoduje, że trudno zaparkować dostawcom, naszym gościom, serwisantom (hydraulikowi) itp.

5. Koszty remontu i adaptacji

Strach przed nieprzewidzianymi wydatkami na remont, które mogą przewyższyć początkowe założenia i sprawić, że zakup okaże się nieopłacalny. Przy adaptacjach lub formalnych remontach mogą również pojawić się bariery formalne, brak zgody wspólnoty, urzędu.

6. Hałaśliwe lub problematyczne sąsiedztwo

Lęk przed uciążliwymi sąsiadami, wynajem dla turystów, hałasem z ulicy, brakiem prywatności, konfliktami w budynku. Notoryczne zalewanie przez sąsiadów lub z powodu wadliwych pionów, wadliwych instalacji wodnych itp.

7. Nieatrakcyjna lokalizacja

Obawa, że mieszkanie znajduje się w niebezpiecznej okolicy, z dala od komunikacji miejskiej, sklepów, szkół, terenów zielonych lub w dzielnicy o złej reputacji. Planowane niekorzystne zmiany ruchliwa ulica w miejsce parku lub ograniczenie np. w komunikacji, likwidacja szkoły, przystanku.

8. Wysoka cena w stosunku do stanu mieszkania

Strach, że cena mieszkania z rynku wtórnego jest zawyżona przez właściciela, który dolicza koszty wcześniejszego wykończenia lub wyposażenia, nieadekwatne do aktualnego standardu. Częstym błędem jest przeinwestowanie wykończenia w unikatowym jakościowym wykończeniu dla właściciela, które dziś jest już niemodne lub nowy właściciel najchętniej wykonałby wszystko zupełnie inaczej w innym standardzie.

9. Problemy z infrastrukturą okolicy

Obawy dotyczące stanu części wspólnych (klatki schodowe, windy, piwnice), braku inwestycji w otoczenie, zaniedbanych terenów zielonych. Często zapowiadana w urzędach poprawa infrastruktury przeciąga się formalnie kilka, a nawet kilkanaście lat.

10. Ryzyko spadku wartości nieruchomości

Niepokój, że mieszkanie straci na wartości ze względu na wiek budynku, zagęszczenie nowych budynków, plany zagospodarowania przestrzennego lub zmiany w okolicy, wymogów technicznych, dobrym przykładem może być wielka płyta i różne szacunki trwałości technologii.

Te obawy są najczęściej przywoływane przez naszych Klientów w Krakowie, wynikają również z doświadczeń innych kupujących, Pośredników jak i specyfiki lokalnego rynku nieruchomości.

ANALIZA CEN RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Okres I kwartał 2007 do IV kwartał 2024
NOWOŚĆ!