Rynek Cen Nieruchomości

Coraz więcej ofert mieszkań na wynajem, czyli mały efekt domina dla rynku najmu na wiosnę 2024 r.  Nasze usługi dają wyjątkowe możliwości obserwacji bieżącego funkcjonowania rynku nieruchomości na pierwszej linii.

Aktualnie szczególnie dla rynku najmu widoczny jest efekt bezwładności czasowej dla fali zakupów z kredytem 2%. Opóźnienie wpływu na rynek zaczyna się od momentu uzyskania decyzji kredytowej, często nie pewnej, przeciągającej się w czasie, często finalizowanej w końcówce roku. Taka sytuacja powodowała brak planowania, bo co można planować na niejasnych ofertach rządu i banków.

Wejście tego programu w życie jednak zaskoczyło nie tylko klientów ale i wielu branżowców. A jak jest brak planowania działania, to też brak planowania budżetu dla tego działania. Stąd po zakupie i odbiorze mieszkania, często wiele osób nie przystępuje od razu do wykańczania mieszkania, bo nie mają fachowców (dużo wcześniej zarezerwowanych) oraz budżetu na ten cel. Czyli zdarza się, że wykończenie mieszkania rozpoczyna się kilka miesięcy po odbiorze kluczy. Natomiast wykańczając systemem gospodarczym wydłuża to 2-3 krotnie czas wprowadzenia do mieszkania.

Zmierzając do meritum, z rynku najmu będą w najbliższym czasie wychodzić najemcy, którzy kupili mieszkanie dla siebie często pół roku temu lub nawet dłużej, ale dopiero teraz będą finalizować wykończenie.

Szacujemy na podstawie rozmów, że taki proces (bardziej intensywnego wychodzenia z rynku najmu niż zwykle) potrwa do najmniej jeszcze kilka miesięcy, być może do końca 2024r.

Szczególnie biorąc pod uwagę jeszcze wzrost podaży w najbliższych miesiącach, przynajmniej w Krakowie, może to mieć wpływ na nadpodaż ofert mieszkań na wynajem.

 

ANALIZA CEN RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Okres I kwartał 2007 do I kwartał 2024 r.
NOWOŚĆ!

Rynek Cen Nieruchomości

Coraz więcej ofert mieszkań na wynajem, czyli mały efekt domina dla rynku najmu na wiosnę 2024 r.  Nasze

Kuna w dachu

Poniższe video przedstawia materiały nagrane przez jednego z naszych klientów przy pomocy foto-pułapki. Działania te, były przygotowaniem do